Chorwacja • Dzień 1 Trogir

  Zbiórka na lotnisku w Warszawie, odprawa, następnie przelot do Chorwacji i transfer z lotniska do mariny początkowej. Nasza magiczna podróż rozpocznie się w Trogirze - mieście portowym na wybrzeżu Morza Adratyckiego. Jego zabytkowa część leży na małej wyspie połączonej ze stałym lądem mostem. Z lotu ptaka Trogir wygląda jak zamek na wodzie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i może poszczycić się mianem jednego z najpiękniejszych miast Dalmacji. Imponujące wrażenie sprawia ogólny widok miasta: jego wąskie uliczki, białe domki i gościnnie otwarte restauracje są świetnym miejscem na spacer i odpoczynek po całym dniu żeglugi. Najciekawszymi zabytkami są katedra św. Lovro, renesansowa kaplica św. Iwana oraz ratusz. Trogir to urocze miasto, otoczone morzem, wśród śródziemnomorskiej roślinności. Tutejsza marina zapewnia kompleksową obsługę jachtów.

 • Dzień 2 Split

  Split posiada charakterystyczny klimat cichego, nadmorskiego miasteczka. Cały zachodni brzeg półwyspu to wielki, leśny, górski park. Wysokie nadbrzeżne góry i błękit wody stanowią wyjątkowo piękne tło dla rejsu morskiego. Split słynie z pięknych zachodów słońca. Ta wspaniała gra kolorów na niebie spowodowana jest usytuowaniem miasta - od południa morze, a od północy wysokie góry. Istnieje legenda, że Bóg, stwarzając świat, zapomniał o Chorwacji. Kiedy jakiś Chorwat upomniał się o Boga w tej sprawie, ten dał mu piękny kawałek ziemi, który pierwotnie planował zachować dla siebie. Obok walorów naturalnych, warto Split odwiedzić także ze względu na architekturę. Posiadające przepiękną starówkę miasto, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Dzień 3 Brac

  Z górami Vidora wyspa Brac jest najwyższą wyspą na Adriatyku oraz trzecią największą wyspą spośród wysp chorwackich. Najwyższym punktem wyspy jest Vidova Gora (778 m). Największą miejscowością natomiast jest Superat, miasteczko położone wśród malowniczych gajów oliwnych i lasów, słynące przede wszystkim z pięknych plaż zapewniających doskonałe warunki do letniego wypoczynku. Inne miejscowości na wyspie to: Sumartin, Selca, Bol, Blaca, Milna. W Bolu znajduje się najokazalsza drobnożwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy - Zlatni Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg). Na wyspie znajduje się kilka małych plaż piaszczystych, na szczególną uwagę zasługuje zatoka Lovrečina na północnym wybrzeżu wyspy.


 • Dzień 4 Hvar

  Wyspa położona w południowej Dalmacji jest jedną z najpiękniejszych wysp chorwackich. Jest to również jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Chorwacji. Z tego powodu nosi nazwę Chorwackiej Madery. Największą miejscowością na wyspie jest Hvar, gdzie znajduje się najstarszy z zachowanych w Europie teatr (pochodzący z 1612 roku). Liczne zabytki, wyśmienite wino, bajeczne krajobrazy, niezwykłe zatoczki z krystalicznie czystą wodą zachwycają turystów i sprawiają, że Ci z wielką chęcią ponownie tu wracają. Wyspa Hvar nazywana jest również lawendową wyspą, ponieważ to właśnie na tej wyspie znajdują się największe w Chorwacji uprawy lawendy.


 • Dzień 5 Vela Luka

  Miasto portowe położone nad zatoką o tej samej nazwie na zachodnim krańcu wyspy Korcula. Kiedyś zamieszkałe było przez Greków i Ilirów, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. W czasach antycznych miasto nie odgrywało większej roli, jego rozwój rozpoczął się w XIX wieku. Vela Luka pełniła najpierw rolę portu, potem była osadą rybacką, a dziś jest popularnym letniskiem. Na terenie miasta znajdują się liczne hotele, pensjonaty i apartamenty do wynajęcia. Infrastruktura turystyczna obejmuje oczywiście także marinę. Przystań umożliwia połączenia promowe m.in. ze Splitem, jak również z wyspami Hvar i Mljet.


 • Dzień 6 Vis

  Jedna z najbardziej oddalonych wysp z grupy wysp Centralnej Dalmacji z najwyższym punktem Hum (587 m). Położona jest 45 km od lądu, a od wyspy Hvar oddziela ją 18 kilometrowy kanał Viski. Największe ze wszystkich chorwackich wysp nasłonecznienie, bajeczne plaże, niezwykła Błękitna Grota na sąsiedniej wyspie Bisevo oraz warunki sprzyjające kąpielom aż do końca września, co roku przyciągają dużą liczbę turystów.


 • Dzień 8 Solta

  Wyspa położona w archipelagu wysp Dalmacji centralnej, ok. 15 km na południe od Splitu, której najwyższym wierzchołkiem jest Vela Straża (211 m). Od lądu oddziela ja kanał Split natomiast od wyspy Bracz oddzielona jest cieśniną Splitska vrata. Do największych zatok wybrzeża północnego należą Rogacz i Neczujam. Na zachodnim wybrzeżu natomiast leży zatoka Maslinica. Główne atuty wyspy to kryształowo czysta woda, szmaragdowe morze, niezwykłe zatoczki, plaże oraz bujna roślinność.

 • Dzień 7 Bisevo

  Wyspa położona w archipelagu wysp Centralnej Dalmacji, w odległości 5 km od wyspy Vis z najwyższym punktem Strazenica 239 m. Centralną część wyspy pokrywają żyzne gleby, północną natomiast lasy sosnowe, pozostała część wyspy jest skalista. Mieszkańcy zajmują się głównie uprawą winorośli oraz rybołówstwem. Główną atrakcją wyspy jest Niebieska Jaskinia zwana Modra Špilja, która dostępna jest wyłącznie łodziami od strony morza. W słoneczne dni, promienie słońca dostają się dolnym, podwodnym otworem i rozświetlają jaskinię niebieskim światłem. Jaskinia ma 18 m długości, 6 m głębokości i 6 m wysokości. Bisevo to ostatnia z wysp, którą odwiedzimy podczas naszego malowniczego rejsu.