Belize i Honduras  Belize należy do krajów, które nie zostały jeszcze do końca odkryte przez turystów. Kraj ten to tropikalne lasy pełne dzikich zwierząt i egzotycznej roślinności, bogate pozostałości cywilizacji Majów, przepiękne laguny i druga co do wielkości rafa koralowa na świecie. Belize było kiedyś kolonią brytyjską, w odróżnieniu od reszty Ameryki Środkowej, nie zostało skolonizowane przez Hiszpanów. Dlatego też językiem urzędowym w Belize jest język angielski. Mimo tego iż kraj ten jest niezależny od 1981 r. to pozostaje częścią Wspólnoty Brytyjskiej. Ciekawymi wyprawami w Belize są wyprawy w głąb lasów, w celu odwiedzenia poukrywanych w dżungli miasteczek i tajemniczych budowli Majów. Cieszy również fakt, że kraj ten nie jest jeszcze zadeptany przez turystów, więc brak tłumów, stanowi duży walor tego kraju. Jednakże największą atrakcją i bogactwem Belize jest świat podwodny i to co w sobie kryje. Druga co do wielkości rafa koralowa na świecie, nazywana podwodnym cudem świata przyciąga swoją niezwykłością szczególnie amatorów nurkowania. Linia brzegowa Belize oprócz atrakcyjnej rafy koralowej oferuje też białe plaże, turkusowe morze oraz około 200 małych wysp, które również ugoszczą nas równie malowniczymi krajobrazami. Małe belizyjskie cayes (wyspy) osłonięte rafą koralową, stwarzają idealne warunki dla snorkelingu, nurkowania i wędkarstwa.

  Jedną z największych wysp należącą do Belize oraz miejscem, które przyciąga miłośników sportów wodnych z całego świata jest Ambergris Caye. Znajdziemy na niej białe, piaszczyste plaże i cudowną, krystalicznie czystą wodę. Wyspa ta stanowi również doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania pozostałych atoli. Kiedyś wyspa ta była znana z rybołówstwa i eksportu orzechów kokosowych, dziś jest popularnym miejscem nurkowym i turystycznym. Przez całą długość wyspy ciągnie się bariera z rafy koralowej. Dzięki temu jedyne miasto na wyspie San Pedro stało się stolicą sportów wodnych. W okolicy znajdują się jedne z najbardziej znanych na świecie miejsc do nurkowania m.in. Blue Hole, Atol Turneffe, Shark Ray Alley, Rezerwat Morski Hol Chan, Rafa Lighthouse. Bariera z rafy koralowej tworzy swego rodzaju wewnętrzne morze, które zapewnia niesamowite wrażenia podwodnego świata. Możemy znaleźć tam m.in. cudowne koralowe ogrody, podwodne ściany, gąbki, żółwie morskie, ławice ryb, manty, płaszczki, rekiny i wiele innych gatunków podwodnych roślin i zwierząt. W okolicy Ambergris Caye warto odwiedzić Shark Ray Alley i Hol Chan Marine Reserve. Jest to podwodne akwarium znajdujące się na głębokości 2 -10 metrów, w którym można skorzystać z możliwości pływania pomiędzy niesamowitymi koralowcami i egzotycznymi rybami. Tunel stworzony z koralowców prowadzi do morza i tam otwiera możliwość spotkania większych ryb takich jak barakudy, rekiny i płaszczki. Turneffe Atoll charakteryzuje się różnorodnością flory i fauny. Cały jest otoczony rafą i posiada wiele miejsc do nurkowania m.in. rozsławioną przez Jacques Cousteau – Blue Hole. Lighthouse Reef – Blue Hole jest jednym z naturalnych cudów Belize i jednym z bardziej niezwykłych miejsc na świecie. Jest to idealnie okrągła studnia morska o głębokości 140m i średnicy 300m. Jest ona widoczna z kosmosu i jest ogromną atrakcją dla nurkujących. Miejsce to zostało również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ciekawym miejscem jest również wioska rybacka znajdująca się na końcu południowego wybrzeża. Miejsce to ma wspaniałą lokalizacje, malownicze piaszczyste plaże oraz jest idealną bazą wypadową do zwiedzania innych wysp znajdujących się w okolicy. W okolicy Placenia warto odwiedzić Laughing Bird Caye, która jest niezamieszkałą wyspą otoczoną rafą koralową i stanowi wspaniałe miejsce na wypoczynek. Kolejnym ciekawym miejscem jest Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary. Jest to ogromny rezerwat, który jako jedyny na świecie wziął pod swoją ochronę jaguary. Jednakże żeby je ujrzeć trzeba mieć nie lada szczęście, dlatego też rezerwat posiada inne równie interesujące gatunki zwierząt oraz wiele szlaków turystycznych, które prowadzą do ukrytych wodospadów.

  Monkey River to natomiast główna rzeka Belize, po której można poruszać się za pomocą małych łodzi. Przyroda, z którą mamy możliwość tam obcować jest oszałamiająca. Szczególnie ze względu na to, że możemy spotkać tam takie zwierzęta jak jaguar, ocelot, wyjec gwatemalski, tygryska nagobroda, krokodyl Moreleta (meksykański), węże z rodziny żmijowatych oraz manatowate.

  W oderwaniu od morskich przygód warto odwiedzić też San Ignacio. Miasto znajduje się na granicy z Gwatemalą i jest to idealne miejsce wypadowe do zwiedzania największych ruin Majów – ruin w Tikal. Wapienne wzgórza San Ignacio są pokryte dżunglą w której kryje się wiele jaskiń oraz ruin budownictwa Majów które są warte zobaczenia. W okolicach San Ignacio warto odwiedzić Caracol. Jest to niesamowite miasto Majów, choć odosobnione i odwiedzane przez nielicznych turystów. Na południe od San Ignacio znajduje się rezerwat leśny Mountain Pine Ridge. Jest on wypełniony lasami, wodospadami oraz ogromną ilością błękitnych motyli. Xunantunich to natomiast niewielkie ruiny Majów ale z cudownymi fryzami i hieroglifami. Ze szczytu świątyni El Castillo podziwiać można natomiast imponujący widok na rzekę Mopan. Miejscem wartym zobaczenia jest również „ Jaskinia Kryształowej Dziewicy” czyli Actun Tunichil Muknal (ATM). Jest niesamowita przyrodnicza i archeologiczna atrakcja w Ameryce Środkowej. Kiedyś jaskinia ta była dla Majów miejscem szczególnym, świętym. To w tej jaskini były składane ofiary z ludzi i zwierząt i to tam modlono się do bogów i tworzono im liczne ołtarze. Obecnie w jaskini można zobaczyć przedmioty użytku codziennego oraz dobrze zachowane szczątki szkieletów ludzkich. Możemy zobaczyć też idealnie zachowany szkielet młodej kobiety, złożonej w ofierze za oczekiwany deszcz. Znajduje się on w mniejszej grocie i nazywany jest „Kryształową Dziewicą” ze względu na proces zwapnienia, który pokrył szkielet krystalicznym pyłem, co sprawia że błyszczy niczym kryształ.

  położenie: państwo znajduje się w Ameryce Środkowej leży na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Od północy graniczy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą.

  stolica: Belmopan

  powierzchnia: 22 966 km2

  ludność: ok. 327 tys. mieszkańców

  waluta: dolar Belize

  język: angielski

  strefa czasowa: UTC -6

  religia: katolicyzm ok 39%, protestantyzm ok. 30%-35%

  wiza: nie potrzebna wiza do 30 dni pobytu/ potrzebny paszport

  szczepienia: zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, wścieklizna, WZW A i WZW B

  ambasada: brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Meksyku (Meksyk) akredytowany jest również w Belize.


  Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Belize City

  Belize, Belize City, 35 New Road PO Box 1846, Belize City, Belize Box 1846

  Tel.: +501 223 00 88 Tel. dyżurny: +501 6102961

  Faks: +501 223 64 03

  info@belizelaw.bz


   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

  Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel, 01000

  Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks:+52 55 56167314

  meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

  www.meksyk.msz.gov.pl